1. Przejdź do Treść
  2. Przejdź do Menu główne

Data publikacji w serwisie: 29 kwietnia 2022 r.

Staż Agnieszki Budnik ze Szkoły Nauk o Języku i Literaturze – University of Ilinois, USA

W trakcie miesięcznego stażu badawczego w University of Chicago at Illinois (UIC) miałam okazję pracować z profesorem Michałem Pawłem Markowskim, jurorem nagród literackich, pomysłodawcą oraz dyrektorem artystycznym Conrad Festival, najistotniejszego festiwalu literackiego w Polsce. Sam staż był zaś finansowany w ramach projektu NAWA STER „AMU International Compass”, nr projektu PPI/STE/2020/1/00007.

Dzięki uprzejmości Profesora mogłam nie tylko skonsultować swoje badania (w ramach przygotowywanej rozprawy Infrastruktura wartości. Nagrody literackie w Polsce po 1989 roku), ale również uczestniczyć w prowadzonych przez niego zajęciach oraz zapoznać się z metodami dydaktycznymi używanymi w pracy z wielokulturową grupą badawczą (środowiskiem doktoranckim oraz studenckim) w namyśle nad literaturą europejską i kontekstami komparatystycznymi. Konsultacje mojej rozprawy doktorskiej polegały z kolei na dyskusji nad kształtem i sposobem funkcjonowania nagród literackich, festiwali i życia literackiego zarówno w Polsce, jak i w Stanach Zjednoczonych.

Bliski jest mi również aspekt popularyzowania nauki, dlatego też w moim podcaście „Raport z literatury” omawiam literaturę współczesną oraz prowadzę rozmowy z organizatorami festiwali i nagród, wydawcami i wydawczyniami, tłumaczkami oraz tłumaczami: ostatni, 14 odcinek podcastu jest poniekąd podsumowaniem mojego stażu badawczego. Razem z Profesorem Markowskim rozmawiamy o literaturze globalnej, kondycji humanistyki, dydaktyce, a także samych nagrodach literackich. Link do odcinka: https://open.spotify.com/episode/7znLow0Sxpa63CVZWJ6Eo0?si=2Sxsawt0SRKHT65TPJmmEQ

Odbyłam również kwerendę biblioteczną (pozyskując najnowszy stan badań z zakresu socjologii literatury, literaturoznawstwa i szerzej: humanistyki), która okazała się niezwykle pomocną w konstruowaniu i krytycznym oglądzie tez przygotowywanej rozprawy doktorskiej. Nie mniej istotną sprawą było również poznawanie rynku wydawniczego i księgarskiego z pierwszej ręki: czytanie aktualnej prasy literackiej, wizyty w księgarniach czy branie udziału w życiu literackim Chicago.

Sam kampus UIC jest interesujący nie tylko jako miejsce pracy specjalistów wielu dziedzin: na uwagę zasługuje również brutalistyczna architektura poszczególnych budynków. Początkowo nieprzystępna i wręcz wroga, okazuje się świetnie zorganizowaną super jednostką. To właśnie Chicago jest miastem pełnym brutalistycznych pereł (styl ten był popularny w latach 60. i 70.), mieszających się ze stalą i szkłem wieżowców, z jazzem i bluesem na żywo w tle.

pl_PLPolish