Pakiet pierwszoroczniaka
- Stypendium doktoranckie
Zgodnie z art. 209 Ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (Dz.U. poz. 1668 z pózn. zm.):
- Doktorant nieposiadający stopnia doktora otrzymuje stypendium doktoranckie.
- Łączny okres otrzymywania stypendium doktoranckiego w szkołach doktorskich nie może przekroczyć 4 lat.
- Do okresu, o którym mowa w ust. 2, nie wlicza się okresu zawieszenia oraz okresu kształcenia w szkole doktorskiej w przypadku, o którym mowa w art. 206 ust. 2. ustawy:
- Wysokość miesięcznego stypendium doktoranckiego wynosi co najmniej:
1) 37% wynagrodzenia profesora – do miesiąca, w którym została przeprowadzona ocena śródokresowa;
2) 57% wynagrodzenia profesora – po miesiącu, w którym została przeprowadzona ocena śródokresowa. - W okresie zawieszenia kształcenia do ustalenia wysokości stypendium doktoranckiego stosuje się odpowiednio przepisy dotyczące ustalania zasiłku macierzyńskiego, z tym że przez podstawę wymiaru zasiłku rozumie się wysokość miesięcznego stypendium doktoranckiego, o której mowa w ust. 4, przysługującego w dniu złożenia wniosku o zawieszenie.
- Doktorant posiadający orzeczenie o niepełnosprawności, orzeczenie o stopniu niepełnosprawności albo orzeczenie, o którym mowa w art. 5 oraz art. 62 ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych, otrzymuje stypendium doktoranckie w wysokości zwiększonej o 30% kwoty wskazanej w ust. 4 pkt. 1
- Doktorant, który złożył rozprawę doktorską w terminie wcześniejszym niż termin ukończenia kształcenia przewidziany w programie kształcenia, otrzymuje stypendium doktoranckie do dnia, w którym upływa termin ukończenia kształcenia, jednak nie dłużej niż przez 6 miesięcy.
- Doktorant nie może być zatrudniony jako nauczyciel akademicki ani pracownik naukowy. Zakaz nie dotyczy zatrudnienia doktoranta:
1) w celu realizacji projektu badawczego, o którym mowa w art. 119 ust. 2 pkt 2 i 3 ustawy;
2) po ocenie śródokresowej zakończonej wynikiem pozytywnym, z tym że w przypadku zatrudnienia w wymiarze przekraczającym połowę pełnego wymiaru czasu pracy, wysokość stypendium wynosi 40% wysokości miesięcznego stypendium, o której mowa w ust. 4 pkt 2;
3) któremu nie przysługuje stypendium doktoranckie.
- Elektroniczna legitymacja doktoranta – w celu uzyskania legitymacji doktoranci powinni udać się na wydział i postępować zgodnie z wytycznymi Ministerstwa
UWAGA! W przypadku zmiany nazwiska lub adresu zameldowania doktorant zobowiązany jest do wystąpienia o wydruk duplikatu legitymacji doktoranta.
- Ubezpieczenia
Ubezpieczenie społeczne:
Doktoranci, którzy rozpoczęli studia doktoranckie w szkołach doktorskich podlegają obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu, rentowemu oraz wypadkowemu.
Osoby te podlegają także dobrowolnemu ubezpieczeniu chorobowemu.
Każdy uczestnik szkoły doktorskiej, otrzymujący stypendium doktoranckie zobowiązany jest do wypełnienia i złożenia w sekretariacie szkoły zgłoszenia do ubezpieczeń druk ZUS ZUA.
Podstawą wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne tych osób jest kwota stypendium doktoranckiego
Ubezpieczenie zdrowotne:
Zgodnie z art. 86 ust. 1 pkt 6 i 14 ustawy z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (Dz. U. z 2018 r., poz. 1510) Uczelnia prowadząca szkołę doktorską zgłasza do ubezpieczenia zdrowotnego i opłaca składki za uczestników studiów doktoranckich, gdy zainteresowani przedstawią stosowne oświadczenie o niepodleganiu obowiązkowi ubezpieczenia zdrowotnego z innego tytułu.
Uczelnia prowadząca szkołę doktorską zwolniona jest z obowiązku ubezpieczenia zdrowotnego studenta posiadającego status członka rodziny osoby ubezpieczonej.
Ubezpieczenia społeczne i zdrowotne doktorantów – formularze
(finansowanie składek, zbiegi tytułów, kody ubezpieczeń, przykłady)
1. ZUS ZUA – Zgłoszenie do ubezpieczeń/zgłoszenie zmiany danych osoby ubezpieczonej
2.ZUS ZIUA – Zgłoszenie zmiany danych identyfikacyjnych osoby ubezpieczonej
3.ZUS ZCNA – Zgłoszenie danych o członkach rodziny dla celów ubezpieczenia zdrowotnego
4. ZUS ZWUA – Wyrejestrowanie z ubezpieczeń
5.Oświadczenie o niepodleganiu obowiązkowi ubezpieczenia zdrowotnego z innego tytułu.
- Akademiki
Jako jedna z największych uczelni w Polsce, Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu przeznacza do dyspozycji doktorantów liczne miejsca w akademikach. Domy studenckie zapewniają dobre i bezpieczne warunki do wypoczynku i nauki. Są one rozmieszczone w różnych częściach miasta w dobrych lokalizacjach, które pozwalają na szybkie oraz dogodne przemieszczanie się po Poznaniu.
Akademiki UAM:
Nieszawska
Więcej o akademikach UAM: https://amu.edu.pl/studenci/kampusy
- Badania lekarskie
Doktoranci SD UAM, którzy w trakcie studiów będą narażeni na działanie czynników szkodliwych, uciążliwych lub niebezpiecznych dla zdrowia powinni przed przystąpieniem do realizacji kształcenia, a także w czasie ich trwania, wykonywać badania lekarskie mające na celu ocenę możliwości podjęcia lub kontynuowania studiów ze względu na stan zdrowia.
- Kredyty i pożyczki